İnsanlar, şeyler, kavramlar, tarih ve uygulama.
Başparmak
  • Küresel değerlendirme ortalaması: 4.0 / 5
 

Pencere overtona veya teknoloji tahrip ahlakı


Ötanaziden ensest'e kadar her şeyi nasıl yasal hale getirebiliriz?
Amerikalı sosyolog Joseph Overton, toplumun tutumunu daha önce kabul edilemez olarak kabul edilen şeylere nasıl değiştireceğinin teknolojisini anlattı.
Belki de okuduktan sonra yaşadığımız dünyaya dair algınız tamamen değişecektir.
- Overton Penceresine göre, toplumdaki her fikir veya problem için sözde bir fırsat penceresi vardır. Bu pencerede, fikir, geniş bir şekilde tartışılabilir, tartışılmayabilir, açıkça desteklenemez, propagandaya tabi tutulabilir, yasal olarak konsolide edilmeye çalışılabilir. Pencere hareket ettirilir, böylece “düşünülmez” aşamadan, yani kamusal ahlaktan tamamen yabancı olan, “güncel politika” aşamasına tamamen reddedilen, olasılıkla geniş çapta tartışılan, kitle bilinciyle benimsenen olasılık aralığını değiştirir. ve yasalarda yer aldı.
Bu, kendi başına beyin yıkama değil, daha ince teknolojilerdir. Etkilerin gerçekliğinin toplum kurbanı için tutarlı, sistemik uygulama ve görünmezlik tarafından etkili hale getirilir.
Aşağıda, adım adım toplumun kabul edilemez bir şeyi ilk önce tartışmaya başladıklarını, sonra uygun gördüklerini ve nihayetinde düşünülemez olanı koruyan ve koruyan yeni bir yasayı kabul ettiklerini anlamaya bir örnek vereceğim.
Örneğin tamamen hayal edilemez bir şey alın. Örneğin, yamyamlık, yani vatandaşların birbirlerini yememe hakkını yasallaştırma fikri. Yeterince zor mudur?
Fakat şu anda herkesin (2014) yamyamlık propagandasını genişletme şansının olmadığı açıktır - toplum ayağa kalkacaktır. Bu durum, yamyamlığı yasallaştırma sorununun, fırsat penceresinin sıfır aşamasında olduğu anlamına gelir. Bu aşama, Overton teorisine göre, Unthinkable olarak adlandırılır. Şimdi, düşünülemez olanın, fırsat penceresinin tüm aşamalarından geçtikten sonra nasıl gerçekleştirileceğini örnekleyeceğiz.
• Teknoloji
Bir kez daha Overton, herhangi bir fikri kesinlikle yasallaştırmanıza izin veren TECHNOLOGY'yi tanımladı.
Not! Bir kavram önermedi, düşüncelerini bir şekilde formüle etmedi - çalışma teknolojisini anlattı. Bu, böyle bir eylem dizisidir, yürütme işlemi her zaman istenen sonuca götürür. İnsan topluluklarının yok edilmesi için bir silah olarak, bu teknoloji bir termonükleer yükten daha etkili olabilir.
• Ne kadar cesur!
Yamyamlık konusu hala toplumda iğrenç ve tamamen kabul edilemez. Bu konuda tartışmak, basında ya da özellikle iyi bir şirkette arzu edilmez. Bu düşünülemez, saçma, yasak fenomen olsa da. Buna göre, Overton Penceresinin ilk hareketi, yamyamlık meselesini düşünülemezden radikale aktarmaktır.
Konuşma özgürlüğümüz var. Peki neden yamyamlık hakkında konuşmuyorsunuz?
Bilim adamlarının üst üste her şey hakkında konuşmaları gerekiyor - bilim adamları için tabu konuları yok, her şeyi araştırıyorlar. Eğer durum buysa, “Polinezya kabilelerinin egzotik ayinleri” temalı bir etnolojik sempozyum kuracağız. Konunun tarihini onun üzerine tartışalım, onu bilimsel dolaşımla tanıştıralım ve yamyamlık hakkında yetkili bir ifadeyi elde edelim.
Gördüğünüz gibi, yamyamlığın büyük ölçüde konuşulabileceği ve bilimsel saygınlığın sınırları içinde kaldığı anlaşılmaktadır. Overton penceresi zaten taşındı. Bu, bir pozisyon revizyonu zaten belirtilmiştir. Bu, toplumun uzlaşmaz biçimde olumsuz tutumundan daha olumlu bir tavra doğru bir geçişi sağlar.
Aynı zamanda, sözde bilimsel bir tartışmayla, bir çeşit “Radikal Cannibals Topluluğu” mutlaka görünmelidir. Ve sadece internette sunulsun - radikal yamyamlar kesinlikle doğru medyada fark edilecek ve alıntılanacaktır.
Birincisi, bu başka bir ifade olgusudur. İkincisi, radikal bir korkuluk imajını yaratmak için böyle özel bir gencin şok edici haydutlarına ihtiyaç vardır. Başka bir korkuya karşı "kötü cannibals" olacak - "onlar gibi değil de kazık yakmak çağrısı yapan faşistler". Ama aşağıda korkular hakkında. Bir başlangıç ​​için, İngiliz bilim adamlarının ve farklı bir doğadaki bazı radikal pisliklerin insan etini yemeyi düşündükleriyle ilgili hikayeler yayınlamak yeterlidir.
Overton Penceresinin ilk hareketinin sonucu: kabul edilemez bir konu dolaşıma sokuldu, tabu desakralize edildi, sorunun tekliği yok edildi - “gri tonlama” yaratıldı.
• Neden olmasın?
Bir sonraki adım, Pencerenin devam etmesi ve yamyamlık konusunu radikal bir alandan olası bir alana çevirmesidir.
Bu aşamada "bilim adamları" demeye devam ediyoruz. Sonuçta, bilgiden uzak duramazsın? Yamyamlık hakkında. Bunu tartışmayı reddeden herkes ikiyüzlü ve iki yüzlü olarak işaretlenmelidir.
İkiyüzlülüğü kınayarak, kesinlikle yamyamlık ile zarif bir isim bulmalısınız. Her türlü faşistin “Ka” kelimesiyle muhaliflere etiket koymaya cesaret edememesi için.
Dikkat! Bir örtbas etme yaratmak çok önemli bir andır.Hayal edilemez bir fikri yasallaştırmak için, orijinal adını değiştirmek gerekir.
Artık yamyamlık yok. Şimdi, örneğin, antropophagy denir. Ancak bu terim yakında bu tanımayı rahatsız edici olarak kabul ederek tekrar değiştirilecek.
Yeni isimlerin icat edilmesinin amacı, problemin özünü atamadan saptırmak, içeriğinden kelimenin biçimini koparmak, dilin ideolojik karşıtlarını yok etmektir. Yamyamlık, bir suçlunun isimleri ve pasaportlarını değiştirdiği gibi, antropofili ve daha sonra antropofili haline dönüşür.
İsim oyununa paralel olarak, referans bir emsalin yaratılması - tarihsel, mitolojik, fiili ya da basit bir şekilde - gerçekleşir, fakat asıl mesele meşrulaştırılır. Gerçeğin bir “kanıtı” olarak bulunacak ya da düşünülecektir. Bu antropofili prensip olarak yasallaştırılabilir.
• “Susuzluktan ölmek için çocuklarını kanıyla içen özverili bir annenin efsanesini hatırlayın”
• “Ve herkesin hepsini yiyen antik tanrıların hikayeleri - Romalılar bir şeyler sırasına sahipti!”
• “Eh, bize en yakın Hıristiyanlar, özellikle de antropofili ile, her şey yolunda! Hala ritüel olarak kan içiyorlar ve tanrılarının etlerini yerler. Hristiyan kilisesini hiçbir şey için suçlamıyor musun? Sen de kimsin? ”
Bu aşamanın ordusunun asıl görevi, en azından kısmen cezai kovuşturma kapsamındaki insanların yemini kaldırmaktır. En azından bir kez, bazı tarihi anda.

• Doğru
Meşru bir emsal verildikten sonra, Overton Penceresini mümkünse topraktan rasyonel bölgeye taşımak mümkündür.
Bu üçüncü aşamadır. Tek bir sorunun parçalanmasını tamamlar.
• “İnsanları yemek arzusu genetik olarak birleştirilmiştir, insan doğasındadır”
• “Bazen bir kişiyi yemek zorunda kalmak şart, koşulsuz şartlar var”
• “Yemiş olmak isteyen insanlar var”
• “Antropofilov kışkırtıldı!”
• “Yasak meyve her zaman tatlı”
• “Özgür bir kişi ne olduğuna karar verme hakkına sahiptir”
• “Bilgiyi saklamayın ve herkesin kim olduğunu anlamasına izin verin - bir antropofil veya antroppob”
• “Antropofili'de herhangi bir zarar var mı? Onun kaçınılmazlığı kanıtlanmamıştır. ”
Kamuoyunda, sorun için yapay olarak yaratılmış bir “savaş alanı”. Korkuluklar aşırı kenarlara yerleştirilir - özel bir şekilde radikal destekçiler ve yamyamlığın radikal rakipleri ortaya çıkar.
Gerçek muhalifler - yani, yamyamlıktan kurtulma sorununa karşı kayıtsız kalmak istemeyen normal insanlar - bogey ile birlikte paketlemeye ve radikal nefretlere yazmaya çalışıyorlar. Bu korkulukların rolü, çılgın psikopatların - saldırgan, faşist antropofili nefret edenlerin - canniballeri, Yahudileri, komünistleri ve siyahları diri diri yakmak için çağıran imajını aktif olarak yaratmaktır. Medyadaki mevcudiyet, yasallaştırmanın gerçek muhalifleri hariç olmak üzere, yukarıdakilerin tümünü sağlar.
Bu senaryoda sözde. Antropofiller, “akıl alanı” nda, “akıl ve insanlık” bütün uyuşukluklarıyla “tüm çizgilerin faşistlerini” kınayan bogey arasında kalırlar.
Bu aşamada "bilim adamları" ve gazeteciler, tarih boyunca insanlığın zaman zaman birbirlerini yediğini ve bu durumun normal olduğunu kanıtlıyor. Şimdi, antropofili konusu, rasyonelden popüler kategorisine aktarılabilir. Overton penceresi açılır.
• İyi bir şekilde
Yamyamlık meselesini yaygınlaştırmak için, onu pop içerikle, tarihsel ve mitolojik kişiliklerle ve mümkünse modern medya insanlarıyla eşleştirerek desteklemeliyiz.
Antropofili haberlere ve konuşma şovlarına yoğun bir şekilde nüfuz eder. İnsanlar şarkı sözlerinde ve video kliplerinde geniş bir dağıtım filminde yiyorlar.
Yaygınlaştırma yöntemlerinden biri “Etrafına Bak” dır.
• “Ünlü bir bestecinin bir olduğunu bilmiyor muydun? .. bir antropofil. ”
• “İyi tanınan bir Polonyalı senarist - tüm hayatı bir antropofildi, hatta takip edildi”.
• “Ve kaç tanesi akıl hastanelerinde oturuyorlardı! Vatandaşlıktan mahrum kalan milyonlarca kişi gönderildi! Bu arada, Lady Gaga'nın yeni kostümü “Ye beni, bebeğim” i nasıl seversin?
Bu aşamada, geliştirilmekte olan konu TOP'ta sergilenmekte ve medyada, iş dünyasında ve siyasette kendini otonom olarak yeniden üretmeye başlamaktadır.
Bir başka etkili teknik: Sorunun özü, bilgi uzmanları düzeyinde (gazeteciler, TV şovları, halk figürleri vb.) Aktif olarak köreliyor ve uzmanların tartışmasından kopuyor.
Daha sonra, herkesin çoktan sıkıldığı ve sorunun tartışmasının durduğu anda, özel olarak seçilmiş bir profesyonel geldi ve şöyle dedi: “Aslında, bu hiç de böyle değil. Ve bu değil, ama bu. Bunu ve bunu yapmalıyız ”- ve bu arada,“ Pencerenin ”hareketi tarafından belirlenen önyargı, çok kesin bir yön veriyor.
Yasallaştırma taraftarlarını haklı çıkarmak için, suçla bağlantılı olmayan karakteristikler aracılığıyla onlar için olumlu bir imaj yaratarak suçluların insancıllaştırılmasını kullanırlar.
• “Bunlar yaratıcı insanlar. Eh, karısını ve ne yedin? "
• “Kurbanlarını gerçekten seviyorlar. Yeme demek aşk demektir! ”
• “Antropofiller IQ'yu arttırdı ve aksi takdirde sıkı ahlaka bağlı”
• “Antropofiller kurbanların kendileri, hayatları onları yaptı.
• “Bu şekilde yetiştirildiler” vb.
Bu çeşit fırfırlar - popüler konuşmaların tuzu.
“Size trajik bir aşk hikayesi anlatacağız! Onu yemek istedi! Ve o sadece yenmek istedim! Biz kimiz ki onları yargılıyoruz? Belki bu aşk mı? Kim aşk yolunda durmak için? "
• Yetkimiz biziz
Hareketin beşinci aşamasına kadar, Overtona Penceresi, konu popüler kategoriden güncel siyaset alanına geçebilmek için ısındığında harekete geçer.
Yasama tabanının hazırlanması başlıyor. İktidardaki lobici gruplar bir araya gelerek gölgelerden ortaya çıkarlar. Kamuoyu yoklamalarının, yamyamlığın yasallaştırılmasına destek verenlerin yüksek bir yüzdesini doğruladığı iddia ediliyor. Politikacılar, bu konunun yasama konusunda bir araya gelmesi konulu kamuoyuna açık ifadelerin balonlarını açmaya başlıyorlar. Halk bilincine yeni bir dogma sokulur - “insanların yemek yemesinin yasaklanması yasaktır”.
Bu, liberalizmin bir imza topluluğudur - tabular üzerinde bir yasak olarak hoşgörü, toplum için yıkıcı sapmaların düzeltilmesi ve önlenmesi yasağıdır.
Hareketin son aşamasında, “popüler” kategorisinden “mevcut politika” topluluğuna uzanan Windows zaten kırılmıştı. Bunun en canlı kısmı, bir şekilde, uzun zaman önce, düşünülemez şeylerin yasal olarak bir araya getirilmesine karşı bir şekilde direnecektir. Fakat genel olarak toplum çoktan kırılmış durumda. Zaten onun yenilgisini kabul etti.
Yasalar geçilir, insan varoluş normları değiştirilir (yok edilir), ek yankılar, bu konu okullara ve anaokullarına kaçınılmazdır, yani gelecek nesil hayatta kalma şansı olmadan büyüyecektir.
• Teknoloji nasıl kırılır
Overton tarafından tanımlanan Fırsatlar Penceresi hoşgörülü bir toplumda en kolay şekilde hareket eder. İdeal olmayan bir toplumda, sonuç olarak iyinin ve kötülüğün net bir ayrımı yoktur.
Annenin bir fahişe olduğu hakkında konuşmak ister misin? Bu konuda bir rapor yazdırmak ister misiniz? Bir şarkı söyle? Sonunda bir fahişenin normal ve hatta gerekli olduğunu kanıtlayın. Bu yukarıda açıklanan teknolojidir. O, izin vericiliğe dayanır.
• Tabu yok.
Kutsal bir şey yok.
Tartışmanın yasak olduğu sakral kavramlar yoktur ve onların kirli obmusolivanileri derhal durdurulur. Bütün bunlar değil. Ve orada ne var?
Sözde bir ifade özgürlüğü var, insanlıktan kurtulma özgürlüğüne dönüştü. Gözlerimizden önce, tek tek, toplumu kendi kendini yok etme uçurumundan koruyan çerçeveyi kaldırırlar. Şimdi yol orada açık.
Tek başına hiçbir şeyi değiştiremeyeceğini düşünüyor musun?
Kesinlikle haklısınız, tek başına bir adam hiçbir şey yapamaz.
Ama şahsen, insan olmalısın. Bir insan herhangi bir soruna çözüm bulabilir. Ve bu kişi, ortak bir fikirle insanları bir araya getiremez. Etrafa bak.

Related news

Pencere overtona veya teknoloji tahrip ahlakı image, picture
Pencere overtona veya teknoloji tahrip ahlakı 16


Pencere overtona veya teknoloji tahrip ahlakı 1


Pencere overtona veya teknoloji tahrip ahlakı 15


Pencere overtona veya teknoloji tahrip ahlakı 80